+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Akcionář má různá práva. Například je oprávněn podílet se na zisku společnosti formou dividendy a účastnit se na řízení společnosti mimo jiné tím, že je oprávněn hlasovat na valné hromadě. Za závazky společnosti akcionáři po dobu trvání účasti ve společnosti neručí.

  • Výhodou akcií jsou nízké transakční náklady a rychlá likvidita. Pokud akcii koupím a vzápětí prodám, jsou nízké náklady transakce, což je velký rozdíl oproti například nákupním a výkupním cenám zlata. Dále – akcie jde velmi rychle zpeněžit, pokud jde o veřejně obchodovatelný cenný papír. Pokud jsou firmy ziskové, společnost se může rozhodnout vyplácet dividendu.

Jak se daní výnosy z akcií

 

Dividendy jsou zdaněny srážkovou daní 15 %. Kapitálové zisky z cenných papírů: příjmy z prodeje cenných papírů jsou osvobozeny, pokud doba mezi jejich nákupem a prodejem přesáhne tři roky nebo pokud jsou příjmy pod 100 tisíc korun ročně. Pokud nejsou tyto podmínky splněny, daní se sazbou 15 %.

  • Můžu sám na svůj účet nakupovat konkrétní akcie nebo investovat do akciového fondu. Investování na burze do jednotlivých akcií je pouze pro lidi, kteří se chtějí investicemi hlouběji zabývat. Musíte být ochotni se neustále vzdělávat, připraveni se spálit, a hlavně brát investování jako svůj koníček.

  • K přístupu na burzu nutně potřebujete brokera. Tím může být banka, brokerská firma nebo různé fintech aplikace jako Revolut. K registraci na tyto platformy je většinou potřeba mít k dispozici občanský průkaz a nějakou fakturu pro ověření čísla účtu.

Výhody a nevýhody fondů

 

  • Mají profesionální správu, drží větší množství titulů, tím je nižší riziko. Nevýhoda jsou poplatky.

„V Česku jsou možnosti přímého investování do akcií široké, jak prostřednictvím zavedených obchodníků s cennými papíry jako je Patria, FIO nebo Cyrrus, tak přes zahraniční obchodníky s cennými papíry s povolením působit v ČR. Obchodování přirozeně nabízí i banky, ale není to jejich specializace a obvykle cílí jen na bonitní klienty,“ upozorňuje Štěpán Pírko.

  • U aktivně řízených fondů se celková nákladovost pohybuje okolo dvou až tří procent ročně. Pak jsou ještě pasivní fondy (ETF), jež jsou oproti běžným fondům pod správou bank značně levnější. Jejich náklady se pohybují okolo 0,5 procenta ročně.

  • Stále častěji se v portfoliích drobných investorů uplatňují ETF (neboli indexové akcie). Jedná se o uměle vytvořené cenné papíry, které kopírují vývoj vybraného burzovního indexu. Nákupem takového cenného papíru získává investor diverzifikaci přes všechny tituly zastoupené v daném indexu.

  • Nejznámější indexovou akcií je SPY, která kopíruje vývoj indexu S&P 500 a zajišťuje tedy diverzifikaci stejnou, jako když by investor nakoupil 500 největších amerických společností.

  • Začátečníci často využívají služeb platforem jako Indigo nebo Portu, které vám automaticky nastaví portfolio na míru, aniž byste do něj museli nějak zasahovat. Skládají ho právě zpravidla z pasivních fondů.

Rady pro individuální investory

 

„Ze své mnohaleté zkušenosti vím, že pro řadu lidí je investování do aktivně řízených fondů či pasivních ETF velká nuda a hledají vzrušení ze hry tipováním jednotlivých akciových titulů, které jsou ty zaručeně pravé a poskytnou vyšší výnos než celý trh. Pro velmi zkušené toto může dlouhodobě fungovat, nicméně pro někoho, kdo věnuje svůj čas své práci, rodině a koníčkům a jednou za týden si přečte nějaký tip na investici, není investování do jednotlivých akcií vhodné a obvykle skončí zklamáním,“ shrnuje Štěpán Pírko.

1) Postupně, rozdělovat a mít časový horizont

  • Nakupovat pravidelně, postupně. Různé tituly. Počítat s dlouhým horizontem, nad deset let. Být trpělivý, nebrat pokles jako katastrofu, ale příležitost pro lepší nákupy. Úspěšné investování nemusí být složité, pokud se řídíte výše uvedenými zásadami.

2) Růst jen z vizí? Bída

  • Určitě bych se nyní vyhnul dlouhodobě či trvale ztrátovým firmám, jejichž jedinou hodnotou je perspektiva v budoucnosti. Akcie těchto firem v posledních letech solidně rostly, mnohdy o desítky, stovky a v některých případech o tisíce procent.

„Tento růst je umožněn pouze neomezeným přísunem peněz zdarma centrálními bankami. Pokud dojde k normalizaci měnové politiky, budou muset tyto firmy ukázat, že umí také vydělávat peníze. To v řadě případů nenastane a hrozí výrazný pokles cen těchto akcií či bankroty,“ varuje Štěpán Pírko.

3) Akcie jsou dnes drahé

  • Já dnes považuji akcie za drahé. Aktivita centrálních bank a tím dané velké množství peněz na trzích posunuly ceny nejen akcií na historická maxima a kdykoliv může dojít k propadu.

  • Za posledních deset let vzrostla hodnota amerických akcií o více než 300 % a rostou 12 let v řadě. Celé to zní jako investiční horečka. A právě to vzbuzuje obavy v těch, kdo si pamatují internetovou bublinu z konce devadesátých let. Ta v březnu roku 2000 splaskla a během dvou let se akcie propadly o padesát procent.

  • Nekupujte akcie ani akciové podílové fondy jen proto, že rostou. S akciemi nespekulujte. Nechtějte na akciích rychle zbohatnout. Kupujte globální akciové podílové fondy, ne jednotlivé akcie.

4) Zisk je reálný až v penězích

  • Investice není úspěšná, dokud není ukončena úspěšným prodejem. Přestože akcie výrazně posílí, teoreticky může svou hodnotu kdykoliv ztratit. Skutečným měřítkem úspěšného investora jsou tak až vydělané peníze, nikoliv dobře zhodnocené akciové portfolio.

5) Padá to! Nepanikařit

  • Nepanikařit. Akciové trhy se ale zatím vždy vzpamatovaly ze sebevětšího šoku včetně světových válek.
  • Typické chyby začátečníků jsou sázka na jediného koně, naskakování do rozjetého vlaku nebo počítání s dosud nerealizovaným ziskem.

Autor: investor – Vladimír Brůna