Ing. Marcela Hrubošová
Zakladatelka a autorka vzdělávacího konceptu Finance pro radost
Autorka knih: Desatero boháče aneb jak peníze vydělat, řídit, spravovat a rozmnožovat, Tahák na úspěšné podnikání, Optimalizace pohledávek (nejen) pojišťoven, Profese pojišťovací zprostředkovatel aneb co by měl každý “pojišťovák” vědět. V roce 2018, 2021 a 2023 získala se svým finančním vzděláváním ocenění Živnostník roku za Zlínský kraj a Podnikatelka roku 2021.
ROZHOVOR S ING. MARCELOU HRUBOŠOVOU (časopis VÝJIMEČNÉ ŽENY 2014)
OPUSTILA VELKÉ KORPORACE A ZAČALA UČIT JAK ZACHÁZET S PENĚZI
Vystudovala Vysokou školu finanční a správní – obor pojištovnictví, je členkou Finančního a pojišťovacího institutu, přednáší Řízení rizik na Institutu managementu a práva, a vlastní společnost Finance pro radost s.r.o. Je business mentorkou pro řadu začínajících podnikatelů a stojí za vznikem řady úspěšných projektů a firem nejen z oblasti pojišťovnictví. Dříve působila na pozicích: Ředitelka úseku vymáhání pohledávek ve Stavební spořitelně České spořitelny a.s., Generální ředitelka Asset Portfolio Servicing a.s., Ředitelka odboru podpory řízení obchodu v České pojišťovně a.s., Finanční manager pro řízení obchodních vztahů pro Českou a Slovenskou republiku v ING. Stojí za zrodem řady investičních společností, penzijních fondů, dvochodkových společností či pojišťovacích makléřských společností. Pro svou profesionalitu a odbornost získala ocenění EUROMANAGER roku 2005, patřila do TOP 50 klíčových zaměstnanců ING a působila v Talent Management Poolu skupiny PPF. V roce 2018 a 2021 získala ocenění ŽIVNOSTNÍK ROKU 2018 a ŽIVNOSTNÍK ROKU 2021. Na podporu finančního vzdělávání a zmírňování chudoby v České republice založila Nadační fond kuřátka Pípa, kterému také předsedá.
Dnes se plně věnuje vzdělávání finanční gramotnosti a podnikatelství. Je autorkou vzdělávacího konceptu FINANCE PRO RADOST, který učí finanční gramotnost děti, dospělé i seniory, včetně finanční gramotnosti v podnikání. Je také autorkou knih: Optimalizace pohledávek (nejen) pojišťoven, Profese pojišťovací zprostředkovatel aneb Co by měl každý „Pojišťovák“ vědět, úspěšné knihy Tahák na úspěšné podnikání nebo knihy Desatero Boháče, která učí jak peníze vydělat, řídit, spravovat a rozmnožovat.
Její životní motto: „Veškeré bohatství života, které hledáš, máš už dávno u sebe. Že ho nevidíš, je možná jen důsledek toho, že se díváš nesprávným směrem.“
Co se o ní málo ví – v roce 2009 byla finalistkou celonárodní soutěže PRETTY WOMAN ČR 2009 a je vášnivou cyklistkou. Na kole jako první žena na světě přejela v roce 2000 Indický Himaláj.
Můžete představit projekt FINANCE PRO RADOST (www.financeproradost.cz)?
FINANCE PRO RADOST je projekt, který vznikl na podporu vzdělávání finanční gramotnosti. Jedná se o vzdělávací koncept, který má jednoduchou formou učit rodinným a osobním financím, představovat finanční svět a jeho uspořádání, přetransformovávat složité informace k finančním produktům a službám do jednoduchých informací, tak aby člověk věděl k čemu produkt/služba skutečně slouží a jaké skutečné potřeby v jeho životě pokrývá. Finance pro radost dnes již není pouze webový portál, ale vznikla nově AKADEMIE FINANCE PRO RADOST, která v rámci FINANČNÍ AKADEMIE učí jak řídit své rodinné a osobní finance a PODNIKATELSKÁ AKADEMIE, která učí základům podnikání – Jak si postavit úspěšnou a prosperující firmu.
Jak vznikla myšlenka pro jeho vznik?
20 let řeším důsledky finanční neznalosti. Vždy v mé práci představovalo přední místo vymáhání pohledávek, ať již pro státní správu, nebo pro soukromý sektor (pojišťovny, banky, obchodní či leasingové společnosti). Poslední 3 roky jsem jako ředitelka úseku vymáhání pohledávek v jedné přední bance na českém trhu sledovala to obrovské a bezmyšlenkovité zadlužování lidí, a jejich následné propady do osobních bankrotů. Na vině není pouze finanční negramotnost, ale i obrovská manipulace lidí ze strany velkých finančních hráčů. Školení obchodníků v prodeji finančních produktů a služeb není ani tolik zaměřeno na produktovou nabídku, jako na obchodní dovednosti a psychologii prodeje. Lidé jsou pak v manipulováni do nákupů produktů a služeb, které vůbec nepotřebují nebo se dají řešit zcela jinou nebo levnější formou. Proto jsem se rozhodla věnovat dalších 20 let prevenci. Je to můj osobní závazek k sobě i ke společnosti vrátit alespoň část z toho, co jsem se za 20 let ve financích naučila, zpět lidem. Cítím to jako své poslání, a musím přiznat, že z toho mám každý den obrovskou radost a velmi mě to naplňuje. Webový portál www.financeproradost.cz a AKADEMIE FINANCE PRO RADOST jsou prvním vykopnutím.
Co je hlavní myšlenkou projektu?
Vzdělávání finanční gramotnosti jednoduchou formou, hravě a zábavně (taková “škola hrou”). Cílová skupina začíná již od předškoláků, kde připravuji obrázkové knížky, edukativní počítačové hry, a pohádkové animované filmy s finanční tématikou. Pro dospělé jsou připraveny semináře, e-Semináře, workshopy, mentoring, a pro generaci našich dědečků a babiček, jsou připraveny besedy a divadelní představení.
Kde máme největší mezery v rámci finančnictví obecně?
Myslím, že po roce 1989 vzniklo zcela nové odvětví – odvětví finančnictví, kterému jsme přihlíželi, ale zapomněli jsme se s ním i teoreticky seznamovat. Finanční gramotnost měla být zakomponována do školní výuky již v 90. letech, kdy začaly vznikat první soukromé banky, pojišťovny, kampeličky apod., a trh začal nabízet nové finanční produkty a služby.
Jsou nějaká obecná pravidla jak udržet domácí rozpočet na uzdě a finance řídit?
1. Neutrácet více než je váš příjem. 2. Mít své finance pod kontrolou a pravidelně si sledovat výdajové položky, které nás nejvíce zatěžují a hledat jejich optimální nastavení. 3. Tvořit si rezervy.
Mám jedno své jednoduché osobní pravidlo: 1-7-2, které znamená rozdělení si měsíčního příjmu. 1 je 10 % – to je má osobní odměna za práci, kterou musím v daném měsíci odvést, a za to si mohu koupit cokoliv mě napadne a udělá mi radost, nedostavuje se pak frustrace, že chodím jen do práce a vlastně si nic neužiji, 7 je 70%– to je režie, kterou musím každý měsíc zaplatit ve formě výdajů na bydlení, energie, pojištění, jídlo, oblečení atd. 2 je 20 % – to jsou úspory a rezervy, které si každý měsíc odkládám pro případ nějakých nenadálých událostí (např. vážná nemoc, ztráta zaměstnání, rozchod) a taky jako zdroj k vytváření si svých pasivních příjmů.
Mám taky jedno své osobní doporučení z praxe pro ty, kdo si půjčují peníze: „Ten kdo neumí spořit, nebude umět ani splácet.”
Ve své činnosti se věnujete vzdělávání v oblasti podnikání. Máte nějaká doporučení pro začínající podnikatele/lky, kde získat finanční prostředky do začátku podnikání?
Podnikání je proces a od nápadu po skutečně prosperující firmu vede dlouhá cesta. Proto na začátku není třeba hned řešit, kde na podnikání vezmeme peníze. Nejprve si musíme ujasnit a přesvědčit se, zda náš nápad je smysluplný a reálný, zda si najde na trhu své zákazníky a může se stát předmětem našeho podnikání a naší obživou. Pokud dokáži svůj nápad uvést do reality a zajistit první příjmy, pak se teprve mohu vrhnout do skutečného podnikání včetně všeho co k tomu patří. Začínající nebo věčně začínající podnikatele/lky vedu, vzdělávám v oblasti financí, a podporuji (mentoruji) při jejich budování své podnikatelské činnosti. Pokud se mi jejich nápad líbí a má budoucnost, pak velmi ráda vstupuji do role tzv. Business angel. V podnikání platí: “Nejdřív prodej pak designuj!”
Plánujete ještě nějaké jiné pracovní či osobní výzvy?
Výzvy přichází se životem, takže je úplně neplánuji. Teď je mou největší výzvou právě projekt FINANCE PRO RADOST a naplnění jeho vize. Osobní výzvou je pro mě určitě má 13letá dcera Nicole a roční pejsek Fido.