+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Měsíčník Finance pro radost – 6/2024 přináší zajímavosti a novinky ze světa financí, které bychom neměli přehlédnout.

1. Týdeník 5Z: Pět zajímavostí z české ekonomiky, které se staly v tomto týdnu (3.6.-30.6.2024), a neměli bychom je přehlédnout.

 

2. Zaujalo mě v tisku:
ČNB odebírá licence k činnosti podnikání na finančním trhu

3. Zaujalo mě v tisku:
Desetitisícům důchodců hrozí, že u spoření přijdou o všechno
Rozumím, že změny jsou v životě vedle smrti jedinou jistotou, ale proč dělat změny do minulosti. Retroaktivita u smluv penzijního spoření je podraz na klienty, kteří věřili v tento finanční produkt a jeho úlohu zajistit si stáří. Opět se ukazuje, že výnosy jsou více než lidi.

 4. Vyšlo na financeproradost.cz: Co je to švarcsystém?
Od 1.7.2024 se mění zákoník práce a s tím i povinnost zaměstnavatelů hlásit úřadům pracovníky pracující na dohodu o provedení práce. Narůstající administrativa s tím spojená, tak přináší méně dohodářů a více nových živnostníků. Doba se vrací. Na co je potřeba pamatovat, pokud se rozhodnete pracovat na živnostenský list, abyste se nedostali do podezření ze švarcsystému?!
Více zde: https://financeproradost.cz/co-je-to-svarcsystem/

5. Zaujalo mě v tisku: Rychlé nákupy realit v éře realitního boomu, mohou způsobit nenávratné škody v naší peněžence
Stále platí: “Dvakrát měř, a jednou řež!!!” V otázce peněz zachovávejte vždy chladnou hlavu, a dejte si čas na rozmyšlenou.

6. Vyšlo na info.cz: Podcast Kateřiny Haring – Podnikatelka.
Neumíme nakládat s majetkem a podnikání se bojíme. Chybí nám úplné základy, říká Marcela Hrubošová

Podcast s Marcelou Hrubošovou: Neumíme nakládat s majetkem a podnikání se bojíme

7. Zaujalo mě v tisku: Právo: Snadněji vstoupí na trh práce.

Australané, Japonci, Izraelci či Američané získají od července volný přístup na český pracovní trh. K práci nebudou potřebovat povolení nebo zaměstnanecké karty. Počítá s tím nařízení, které schválila vláda. Celkem se opatření týká občanů devíti zemí. Vedle zmíněných národností platí uvolnění pravidel ještě pro Jihokorejce, Kanaďany, Novozélanďany, Brity a Singapurce.

8.  V červnu proběhl i společný oběd a setkání s Václavem Klausem, pořádaný Hospodářskou komorou Praha 1.  Byl to nejen vyjímečně strávený čas, ale pro mne i velká inspirace. Velmi děkuji za příležitost setkání i společný čas. 

9.  1. června proběhlo i  setkání s guvernérem Alešem Michlem v ČNB při příležitosti vyhlášení Ceny guvernéra ČNB za přínos finanční a ekonomické gramotnosti, na kterou jsem byla s učením Finance pro radost nominována. Děkuji velmi za nominaci mezi finalisty soutěže i příležitost se potkat s dalšími lidmi, kteří svou činností v této oblasti pomáhají osvětě a lepšímu ekonomickému zdraví naší společnosti.

10. Věděli jste, že…?

Všichni jsme byli jednou děti, dnes už možná máme svoje vlastní (či nevlastní) děti, a tak nás svátek Mezinárodní den dětí provází celým životem. Kde se tento svátek vzal a proč vznikl? Připomeňme si proto tento den spolu s dětmi v radosti, lásce a věnujme si pohodový čas, i když venku prší.

Objevujte svět financí a podnikání s námi!