+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Devalvace je řízené znehodnocení měny. V praxi to znamená oslabení domácí měny (v našem případě české koruny) oproti zahraničním měnám (např. euru). Devalvací se zlevňuje vyvážené zboží (tj. zboží vyrobené v ČR) a zdražuje dovážené zboží (tj. zboží vyrobené v zahraničí).

Cílem devalvace je posílení podpory exportu, kde české výrobky a služby jsou v zahraničí nabízeny levněji, a mají přilákat větší přítok peněz do naší ekonomiky. Na domácím trhu jsou naopak zahraniční výrobky nabízeny dráž, aby se snížil zájem o jejich nákup a peníze zůstaly v naší zemi (ekonomice).

 

A co to pro nás znamená v běžném životě?

Jednoduchou věc – zdražil se pro nás nákup zahraniční měny.

Příklad: V říjnu jsem si mohla koupit 1 EUR za 26 Kč. Po vyhlášení devalvace české koruny v listopadu (provádí Česká národní banka) si mohu koupit 1 EUR za 28 Kč. To znamená, že vše co platím nebo nakupuji v EUR budu mít o 2 Kč dražší např. dovolená v zahraničí, tj. jsem o 2 Kč chudší. Naopak tomu, kdo drží nějaký objem EUR (např. na účtu nebo v hotovosti), se balík peněz v držení v přepočtu na české koruny zvyšuje právě o 2 Kč na 1 EUR, tj. jsem o 2 Kč bohatší.