+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Nejužívanější zlatý šperk, ať už v minulosti či v přítomnosti, je ozdoba prstu – prsten. Zásnubní, snubní, pečetní, příležitostný – čtyři druhy, avšak všechny jsou pouhým kroužkem. Podle řecké báje vymyslel prsten bůh Zeus, který poručil Prométheovi (jenž přinesl lidem oheň) nosit stále železný prsten na paměť jeho přikování ke skále.

 

Proč si ale vyměňují prsteny žena s mužem při vstupu do svazku manželského?

  • Podle tradovaného výkladu, který vznikl již hodně dávno, je prsten symbolem věčnosti (je to kruh bez začátku a bez konce) a jednoty. Výměna prstenů při svatebním obřadu symbolizuje odhodlané přání muže a ženy žít po celý život bok po boku jeden druhému ve vzájemném svazku.

  • Hebrejci nosili prsten na pravé ruce, Římané na levé, Řekové na čtvrtém prstu levé ruku (odtud název prsteník), Galové na prostředníku. Ve středověku se nošení prstenu na čtvrtém prstu levé ruky vykládalo tím, že od tohoto prstu vede tepna přímo k srdci.

  • Až do pozdního středověku se u národů všech ras žena kupovala a pouze jednostranné darování prstenu mužem nevěstě znamenalo formální potvrzení právního aktu uzavření sňatku.

Přečtěte si také:

Co má společného zlato, karát a rohovník obecný?

http://www.financeproradost.cz/co-ma-spolecneho-zlato-karat-a-rohovnik-obecny

Co je to punc a k čemu slouží?

http://www.financeproradost.cz/co-je-to-punc-a-k-cemu-slouzi

Zlato komodita komodit, která za celou historii lidstva nenašla svého soupeře. Co z něj dělá tohoto suveréna?

http://www.financeproradost.cz/zlato-komodita-komodit-ktera-za-celou-historii-lidstva-nenasla-sveho-soupere-co-z-nej-dela-tohoto-suverena