+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

„Stres vypíná imunitní systém.“ říká americký biolog Bruce Lipton. Strach jako nemoc se stává součástí našeho každodenního života. K hlavním příznakům této nemoci patří: hněv, závist, velký smutek, deprese, nenávist, zášť, pokrytectví. Když strach zesílí, racionální mysl začne selhávat a přestane snášet tento „psychický jed“. Následkem vznikají psychosomatická onemocnění a nemoci, které způsobují duševní bolest a utrpení.

Proč nám jdou negativní myšlenky tak dobře?

  • Protože automaticky pracují se zkušenostmi z minulých systémů a přesvědčení. Nad pozitivním myšlením musíme přemýšlet, tvořit nové. To předpokládá dostatek energie. Je to práce a vyžaduje sebedisciplinu a kázeň.

Proč nestačí negativní myšlenky jen slovem zahnat?

Je mi smutno?

Nestačí pouze říci: „jsem veselý“, ale potřebuji si uvědomit, že pro pocit radosti mohu konkrétně něco udělat. A udělat to!

Jak funguje mozek?

  • Mozek je jako počítač, který má soubory. Když řeší nějakou situaci, nejprve vyhledává již hotové řešení v souboru. Když ho najde – použije ho automaticky bez hodnocení. Naše zkušenosti jsou tvořeny nejen z vlastních prožitků, ale i z knih, filmů, vyprávění … a POZOR – i z našich představ. A to reálných i nereálných.

Jak pracuje mozek ve stresu?

  • Ve stresu a spěchu se odpojí v křížovém spojení hemisféry. Nic nového proto nevymyslíme. Pletou se nám levá a pravá ruka, chováme se neadekvátně. Po stresu je třeba opět hemisféry propojit. Někteří lidé jsou odpojeni stále, nemají nápady a žijí ve stereotypu.

8 kroků k uzdravení

  1. Nevěnovat strachu žádnou pozornost. Jedině tak ztrácí svoji moc.
  2. Podívat se pravdě do očí a uvědomit si, odkud strach, obavy, zábrany… plynou.
  3. Přestat alespoň v osobním životě používat společenskou masku a hrát roli pozitivního člověka, pokud tomu tak momentálně není.
  4. Dovolit si přiznat své skutečné potřeby.
  5. Radikálně opustit vše, co činí utrpení. Pokud nelze, pak změnit úhel pohledu na danou situaci nebo systém přesvědčení.
  6. Plánovat pěkné rozptylující aktivity, vrátit se k zálibám a přátelům
  7. Začít se radovat a žít život v přítomnosti.
  8. Nezapomenout vyjadřovat vděčnost za životní lekce.

Uzdravený člověk je „zdravější člověk“. „Uzdravení“ jsme tehdy, když nám nevadí, co o nás lidé říkají, protože to nebereme osobně. Nemáme potřebu se bránit a nemáme strach otevřít své srdce a vyjadřovat skutečné emoce.