+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Zhruba 2 000 let před naším letopočtem ve staré Babylonii se začal objevovat stav, kdy se poskytovalo zboží, služby a peníze výměnou za budoucí splátky. Dnes bychom tento stav označili slovem – PŮJČKA.

  • Kdy přesně si lidé začali mezi sebou půjčovat, nelze říct. Ve starověkém Babylonu v době okolo roku 2000 př. n. L., ale prokazatelně existoval systém, v němž chrámy zájemcům na začátku doby sadby půjčovaly osivo. Farmáři takto získaná semena vzali, zaseli a po prodeji sklizně půjčku splatili.

  • Ve větší míře se začalo půjčovat ve starém Řecku a Římě zhruba od čtvrtého století př. n. L., kde se také stalo běžnou věcí používání úroku. V pozdější době, zejména od dvacátého století půjčky prostoupily hospodářství celého světa.

  • Pohled na půjčování peněz na úrok býval tradičně dost nepříznivý. Řada náboženských tradic, včetně hinduismu, buddhismu, judaismu, křesťanství a islámu, také v různých etapách historie razantně odmítala požadování úroků z půjček. Některá náboženství to striktně dodržují dodnes.

„Pokud zapůjčíte peníze chudým mezi Mými lidmi, nechovejte se k nim jako věřitelé – nežádejte úrok“ (Exodus 22:24)

 

  • Dnes se půjčky vyskytují prakticky všude po celém světě. Lidé se obracejí na věřitele, banky si půjčují od dalších bank a vlády dokonce samy od sebe. Půjčky umožňují dopřát si něco, co by jinak bylo mimo dosah kupujícího. Příslib pozdější splátky přispěl k budování bohatství, umožnil spotřebitelům pořídit si domy a založit firmy, národům dal možnost platit za války a přinesl s sebou nesčetné případy těch, kdo se dostali na mizinu.

A co vy – půjčujete si? Jak se díváte na úrok – platit ANO nebo NE?

 

ČTĚTE TAKÉ:

Když lidé půjčují lidem

https://www.financeproradost.cz/kdyz-lide-pujcuji-lidem

Otázky a odpovědi: Mám půjčit kamarádce?

https://www.financeproradost.cz/otazky-a-odpovedi-mam-pujcit-kamaradce