FINANČNÍ PORADNA: PROČ JSOU MUŽI MILIARDÁŘI A ŽENY BEZ PENĚZ?
94% největších boháčů na světě jsou muži. Můžeme to změnit? Poradí Marcela Hrubošová.
Jak je to s bohatstvím mužů a žen jsme se ptaly Marcely Hrubošové, autorky a zakladatelky serveru Finance pro radost.
Otázka:
Nedávno jsem si v jednom průzkumu přečetla, že 94% největších boháčů na světě jsou muži. Co děláme my ženy špatně, že je nás mezi bohatými tak málo a když už přece jen bohaté jsme, výše našeho jmění se naprosto nemůže srovnávat s tím, co mají tito muži? Dá se to vůbec změnit?
Odpověď:
Není důležité číslo 94%, ale těch 6%. Šest procent žen, které dokázaly vybudovat odvětví nebo obory, jež generují příjmy, které je staví mezi nejbohatší lidi světa. Když si uvědomíme, že žena celá staletí neměla žádná práva, nemohla volit, nemohla se vzdělávat a byla pouze majetkem muže, což v některých částech světa přetrvává dodnes, pak těmto ženám patří neuvěřitelný obdiv a měly bychom se od nich učit. Jak to dokázaly? Čemu musely čelit? Jak to ustály? Co bylo nejtěžší? Jak zvládly propojit své další životní role – manželky, matky …? Nebo se jich musely navždy vzdát?
Jen se podívejme na náš častý pohled – když je úspěšný a bohatý muž, všichni ho obdivujeme. Když je úspěšná a bohatá žena, obvykle ji odsuzujeme. Ambiciózní, kariéristka, nestará se o děti a tak všelijak podobně, říkáme. Je až neuvěřitelné jakou houževnatost, odolnost, disciplínu, sílu a hlavně víru musí žena mít, aby dosáhla takových met a stala se jednou ze šesti procent nejbohatších lidí světa, nebo „jen“ úspěšnou ve své práci a činnosti. Dá se to změnit, aby žen bylo víc? Ano, už našim postojem k ženám, které chtějí měnit a vytvářet lepší svět. Jak konkrétně?
- sdílejme jejich příběhy,
- neodsuzujme je,
- vyjadřujme jim podporu,
- propojujme je,
- vzdělávejme je,
- a obdivujme je.