+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

FINANČNÍ PORADNA: CO SE NAUČIT OD BOHATÝCH?

Jak bohatí zacházejí se svými penězi a jaké si z toho vzít poučení, píše Marcela Hrubošová.

V polovině každého týdne vám přinášíme rubriku Finanční poradna, v níž odpovídá Marcela Hrubošová, autorka a zakladatelka serveru Finance pro radost.

Otázka:
Pracujete s penězi, tedy předpokládám, že se za vámi chodí radit i bohatí lidé. Všimla jste si nějakých vlastností pro bohaté typických? Co dělají jinak než my, kteří přežíváme od výplaty k výplatě a jak se od nich poučit? Co dělat, abych i já byla bohatá?

Odpověď Marcely Hrubošové:

Ano, rozdíl mezi chudými a bohatými je velký, ovšem hlavně v zájmu o různé věci a témata. Bohatí lidí jsou bohatí nejen penězi, ale hlavně zkušenostmi a svým zájmem o různorodé oblasti. Zajímají se o kulturu, historii, umění, cestování a samozřejmě o příležitosti, jak zhodnocovat a rozšiřovat svůj majetek. Když mluvím o financích s bohatými, je to hlavně diskuse, nejedná se tolik o poradenství. Bohatí lidé totiž chtějí svým investicím a nákupům rozumět. Nekupují ani neinvestují do věcí, které jim už selským rozumem nedávají ekonomický smysl. Naopak vyhledávají příležitosti, rozšiřují si poznání, vzdělávají se a sbírají zkušenosti. Chudí lidé naopak mlčí a jejich investice nebo nákup služeb a zboží spočívá především v obchodních dovednostech toho, kdo jim danou věc nebo investici nabízí. Velmi často tito lidé dávají své peníze do věcí nebo finančních produktů, kterým vůbec nerozumí a diví se, že ani po letech nejsou milionáři.

Takže moje doporučení, jak se alespoň přiblížit bohatým?

Ptejte se!

Žádná otázka není hloupá. Ptejte se toho, kdo vám něco doporučuje, jaké benefity nebo zhodnocení daná investice přinesla konkrétně jemu. Pokud je tak dobrá, měl by ji daný člověk určitě mít. Pokud ji sám nemá, a přesto ji doporučuje, pak je celá investice rozhodně na zváženou.

Zajímejte se!

Neustále si rozšiřujte oblasti poznání. Nové oblasti vám přináší nové příležitosti pro bohatství vašeho života, a to jak duchovního tak toho finančního.

Zkoušejte!

Buďte jako malé děti a učte se z vlastních zkušeností. Zkoušejte na malých částkách různé formy investování a dívejte se, jak se vám daří. Vždy se ale snažte vidět v souvislostech, co vše vaši investici ovlivňuje. Sledujte, co se děje kolem vás, mějte oči otevřené a hlavně mějte vlastní názor, kterým se budete při každém rozhodování řídit. Žádný účený z nebe nespadl, proto neztrácejte víru sami v sebe, když se něco hned nepodaří. Neúspěchem se člověk nejvíc naučí.