+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

FINANČNÍ PORADNA: 5 TIPŮ, JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI

Dobrých tipů, jak ušetřit peníze, není nikdy dost. Tady jsou ty od Marcely Hrubošové.

Už jsme si o tom několikrát sice psali, ale OPAKOVÁNÍ MATKA MOUDROSTI, takže pro tento týden opět připomenu známé pravidlo správného hospodaření 1 – 7 – 2 a přidám pět tipů, jak ušetřit na výdajích na domácnost.

Pravidlo 1-7-2 nám říká, jakým způsobem si máme rozdělit svůj pravidelný měsíční příjem. 1-7-2 dohromady 10 = 100% našeho příjmu, který bychom měli rozdělit následovně: 1 = 10% z našeho příjmu je odměna pro nás samotné za to, že chodíme celý měsíc do práce – za těchto 10% (což je například z příjmu 12 000,- Kč – 1 200,- Kč) si mohu udělat radost čímkoliv, co mě napadne a co mě skutečně potěší. 7 = 70% je částka, která je určena na režie mého každodenního života – jako je nájem, energie, jídlo, oblečení, pojištění, výdaje spojené s autem, vybavení domácnosti, výdaje spojené s dětmi, půjčky, hypotéka a jiné. 2 = 20% bych si měla každý měsíc odložit stranou jako nutnou rezervu na období nenadálých životních situací (například vážná nemoc, ztráta zaměstnání, rozvod či ztráta partnera a jiné) a taky pro vytváření si dalšího příjmu takzvaného pasivního, kdy naspořenou rezervu necháme někde zhodnocovat. Jak se říká “peníze dělají další peníze”.

5 tipů, jak ušetřit na výdajích za domácnost:

(sestavila jsem je podle nejčastěji uváděných výdajů za domácnost)

1. Hypotéka – výdaje na hypotéku se dají snížit změnou banky tzv. refinancováním. Zjednodušeně řečeno to funguje tak, že si na trhu vyberete banku, která nabízí nižší úrok (= cena za půjčení peněz) a dohodnete se s novou bankou na refinancování vašeho stávajícího hypotéčního úvěru. Nová banka pak za vás zaplatí uvěr staré bance a nově pokračujete ve splácení úvěru u nové banky za nově sjednaných lepších podmínek. Nutnou podmínkou však pro refinancování vašeho stávajícího úvěru je, že jste platbyschopná, nemáte žádné dluhy, nejste v prodlení s placením, a to nejen u bankovního domu, kde máte hypotéku sjednánu. Nová banka vás bude vždy posuzovat, zda jste finančně schopni dostát všem svým závazkům a zjišťovat si o vás informace na trhu.

2. Energie – výdaje na energie se dají snížit za prvé úsporou v čerpání energií, tedy: nebudete zbytečně svítit, nechávat téct vodu, máte-li velké energetické úniky tepla, dostatečně zajistíte utěsnění kolem oken a podobně. Druhou cestou je sledování cen poskytovatelů těchto služeb. Také na tomto poli existuje konkurence a nově vznikající společnosti nabízí mnohem výhodnější cenové podmínky než stávající poskytovatelé – dříve s monopolním postavením. Vyplatí se nebýt líná a podívat se na webové stránky do vyhledavačů, co trh nabízí. Pozor samozřejmě na podomní prodej energií a upisování se ke smlouvám, které jste si ani nepřečetla a nemohla se dostatečně rozmyslet a získat případné reference od známých nebo přímo od samotné firmy. Tady platí vždy “2 krát měř a jednou řež”.

3. Pojištění – pojištění je “živý produkt” a je třeba se mu každý rok věnovat. Podívat se, jaké pojištění máte sjednáno a zda vám kryje skutečně to, co chcete a potřebujete mít pojištěno. Proč platit léta havarijní pojištění na cenu nového vozu, když už je vaše auto 5 let staré a jeho cena už dávno neodpovídá ceně za nový vůz? Doporučení: zrevidujte staré pojistky a podívejte se na limity pojištění, za které každoročně platíte tisíce korun.

4. Jídlo – u této položky velmi často moji klienti nedokáží ani říct, kolik vlastně měsíčně utratí. Zahrnou velké nákupy, ale každodenní návštěva obchodu už jim uniká. Pro nakupování potravin platí tři základní pravidla. 1.pravidlo – do obchodu s potravinami choďte vždy najezená. Hladové oči dokáží udělat v peněžence neskutečný průvan a spousta potravin poté skončí v koši, protože oči by jedly, ale žaludek už nemůže. 2.pravidlo – do obchodu choďte zásadně se sepsaným seznamem potravin, pro které tam skutečně jdete. Vyzkoušejte si nakupovat bez seznamu a se seznamem a přesvědčte se, o kolik utratíte více a o kolik zbytečných věcí přinesete více. A 3.pravidlo – do obchodu choďte maximálně jednou až dvakrát týdně na velký nákup. Při každodenním nakupování utratíte mnohonásobně víc hlavně z toho důvodu, že jste častěji vystavováni prodejním technikám pro zvýšení prodeje. Tamhle je promo akce na sušenky nebo čokoládu, která včera nebyla, pět jogurtů za cenu čtyř a 100 korun je neplánovaně pryč za věci, pro které jste tam ani nešla.

5. Auto – výdaje na auto jsou jedny z největších a pokud jezdíte pravidelně, pak se velmi silně promítnou do rodinného rozpočtu. I na auto je dobré se dívat jako na celek a shrnout si ideálně jednou za rok veškeré náklady na vůz. Šetřit můžete tím, že budete kupovat levný benzín nebo jezdit méně, ale v obou případech je to omezení. U levného benzínu to může být navíc i nebezpečí pro váš vůz, protože nevíte, co určuje cenu benzínu daného obchodníka, zda nízká cena není vykoupena nekvalitním palivem a vy si tím neničíte motor vozu. Když shrnete výdaje za vůz celkem: spotřeba paliva na 100 km, množství oleje, který musíte doplňovat, množství oprav, které musíme za rok uskutečnit, pojištění (povinné a havarijní), dá vám to obrázek celkových výdajů na auto za rok, a vy se můžete podívat na možné varianty, kde ušetřit. Jednou z radikálních variant řešení úspory může být i koupě nového vozu, která vám přinese nižší spotřebu paliva, méně oprav, nižší ceny za pojištění a podobně.