+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

FINANČNÍ PORADNA – 5 KNIH O PENĚZÍCH, KTERÉ SI MUSÍTE PŘEČÍST

Zajímají vás peníze a chcete si s nimi vždycky vědět rady? Marcela Hrubošová sepsala pět tipů na knihy, které by neměly chybět ve vaší knihovničce.

V dnešním díle finanční poradny bych se s vámi ráda podělila o svoje rádce. Pravidelně odpovídám na vaše otázky a snažím se vám předat své zkušenosti z oblasti financí – co u mě funguje, nebo naopak nefunguje, kde jsem se sama spálila a na co jsem si přitom přišla. Díky svým rádcům a životním zkušenostem (dobrým, ale i těm špatným) jsem se naučila, jak se dají peníze vydělat, jak spravovat a řídit, a taky, jak se dají rozmnožovat, i když to nemusí být miliony korun ročně.

V době kdy jsem vyrůstala, hledala první práci, získala první příjem, nebyly žádné finanční poradny ani žádné finanční vzdělávání. Ačkoliv mám vystudovánu ekonomickou školu, nikdo mě nikdy neučil, jak pracovat s penězi. Ano, učila jsem se, jak řídit finance ve firmách (část života hlavně u podniků v socialistickém hospodářství), ale žádní učitelé, ani žádné učebnice na téma JAK NA FINANCE V OSOBNÍM ŽIVOTĚ nebyly. Proto jsem byla šťastná, když se po roce 1989, kdy jsme vstoupili do tržního hospodářství, začaly objevovat i knižní tituly, které se věnovaly i těmto tématům.

Knihy, které mě nejvíce inspirovaly, a které mám stále poblíž sebe, přestože už jsem je několikrát četla, jsou následující:

  • Nejbohatší muž v Babylóně (George S. Clason)

Mě přivedl na pravidlo 1-7-2 (správné rozdělení příjmu), o kterém jsem vám napsala už v mnoha příspěvcích.

  • Aktivní sebeřízení (Anita Bischof, Klaus Bischof)

Mohlo by se zdát, že tento titul k financím nepatří, ale opak je pravdou. “Čas jsou peníze”, a kdo s ním neumí zacházet, bude jen těžko finančně úspěšný.

  • Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)

Otevřel mi oči při pohledu na rozdělení společnosti a vnímání jejích hodnot.

  • Následujte své srdce (Andrew Matthews)

Je pro mne pohlazením na cestě za hlasem svého srdce a neustále mi připomíná, jak je důležité dělat v životě to, co milujete.

  • Mnohonásobný zdroj příjmů (Robert G. Allen)

Mě přivedl na důležitost pasivních příjmů v mém životě. Naučil mě, že aktivní produktivní život je třeba zasvětit činnostem, které nám budou vytvářet pasivní příjmy v čase, kdy se rozhodneme již nepracovat pro peníze.