Ve čtvrtek 21.10.2021 se konalo 9. Vyšehradské fórum v Kongresovém paláci v Praze, kam jsou zváni přední ekonomové, aby se podělili o své know-how a zkušenosti v oblasti financí, a nastínili, jak nejlépe pracovat s penězi, a utvářet svůj majetek a bohatství v časech dobrých i zlých. Letošními přednášejícími byli Mgr. Juraj Karpiš s tématem: Covid experiment – peníze po pandemii, a Pavel Ryba: 17 zlatých pravidel bezpečného investování a správy majetku.
Nejzajímavější myšlenky fóra, které mě zaujaly:
- Pokud padne nějaká měna, bude to Euro než dolar.
- Dluhy, které Česká republika má nebudou nikdy splaceny.
- Rozpadne se EU? Ano, v horizontu 10 – 15 let.
- Významný krok tisku nových peněz do ekonomiky nezpůsobila na začátku pandemie Covidu, ale problémy s pádem akcií na amerických trzích o Vánocích roku 2018.
- Nezaměstnanost v Evropě v čase pandemie se na podzim roku 2020 propadla na úroveň až 17%. Tato událost se skryla pod pokličku převedení vyplácení sociálních dávek na zaměstnavatele.
- V současné době nemáme krizi, ale divoké dvacáté roky. V krizi totiž lidé majetek prodávají, nikoliv nakupují a investují.
- Lidé mají menší příjem než před pandemií, ale utrácí více než před pandemií. Je to způsobeno monetární iluzí, ve které žijeme.
- Hospodaření státu je absolutně nehospodárné a zhýralé, z toho následně vznikají podněty na zvýšení inflace.
- Jsme na začátku býčího trhu v komoditách. (co je býčí trh? – /co-znamena-ve-financich-byci-trh-a-co-trh-medvedi)
- Ceny ve zdražování jsou teprve na začátku, protože se do cen spotřebitelských věcí nepromítly zvýšené ceny energií. Inflace proto bude daleko dlouhodobější než se očekává.
- Do čeho dnes investovat? Teď už je pozdě! Ceny všeho jsou přilíš vysoko.
- Inflací chudnou jen zaměstnanci.
- Zlato není krátkodobá pojistka proti inflaci, zlato je pojistka v dlouhodobém období 10 a více let.