+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Proč toho někteří lidé dokážou udělat o tolik více než jiní, když je jejich den stejně dlouhý? Jak je možné, že toho více udělají, více dokážou, více vydělají, více mají? Je-li čas měnou úspěchu, jak je možné, že někteří toho za stejnou dobu získají více? Odpověď zní, že se zaměřují na klíčové věci. Minimalizují.

Chcete-li mít absolutně největší naději uspět v čemkoli, váš přístup by měl být vždy stejný. Minimalistický.

„Redukovat“ znamená ignorovat všechny věci, které byste mohli dělat, a dělat ty, které byste dělat měli. Těsněji tak propojíte to, co děláte, s tím, co chcete. Je třeba si uvědomit, že mimořádné výsledky jsou přímo ovlivněny tím, jak úzce se dokážete zaměřit. Klíčem k úspěšnému životu je minimalizace. Většina lidí uvažuje opačně. Myslí si, že velký úspěch stojí čas a je složitý. V důsledku toho jsou jejich kalendáře a seznamy úkolů přecpané a nezvladatelné. Úspěch se zdá vzdálený, a tak se začnou spokojovat s nižšími cíli. Nevědí, že velký úspěch přichází, když děláme několik málo věcí dobře, ztratí se, když se toho pokoušejí udělat příliš mnoho, ale dokončí toho málo. Za nějaký čas sníží svá očekávání, opustí své sny a zmenší své životní ambice. To však není ta správná věc, která by se měla zmenšit.

  • Chceme-li v životě dosáhnout mimořádných výsledků, musíme vytvořit dominový efekt.

Vysoce úspěšní lidé si seřadí priority, najdou první kostku a začnou do ní strkat, dokud nespadne. Mimořádné úspěchy jsou řetězové, ne souběžné. Co začne lineární řadou, se postupně změní v řadu geometrickou.

  • Geometrická řada je jako velmi dlouhý vlak – rozjíždí se tak pomalu, že si toho ani nevšimnete, až najednou jede tak rychle, že se nedá zastavit.

“Každá velká věc začíná jako padající kostka domina.” E.J. Thornton

  • Klíč k úspěchu spočívá v postupném procesu. Úspěch se vytváří postupně jedním počinem za druhým.

Máte jen omezené množství času a energie, takže když se věnujete příliš mnoho věcem, žádnou neuděláte pořádně. Chcete, aby se vaše úspěchy sčítaly, ale to ve skutečnosti přináší úbytek, ne nabývání. Musíte dělat méně věcí s větším efektem místo mnoha věcí s vedlejšími účinky. Snaha dělat toho příliš mnoho, i když funguje, je problematická: nedodržujete termíny, máte neuspokojivé výsledky, vysokou hladinu stresu, pracujete příliš dlouho, špatně spíte, špatně jíte, málo cvičíte a nemáte čas na rodinu a na přátele – to vše ve jménu získání něčeho, co je ve skutečnosti snazší, než si umíte představit.

Minimalizace je jednoduchý způsob, jak získat mimořádné výsledky, a funguje. Funguje vždy, všude a v jakékoli oblasti. Proč? Protože má jediný účel – dovést vás k cíli. Budete-li redukovat, jak je to jen možné, uvidíte jedinou věc. A o to jde.

„Honíte-li dva zajíce, nechytíte ani jednoho.“ Ruské přísloví