+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Práce na volné noze, často z domova nebo z cest, je snem mnoha lidí. Stát se freelancerem vám do života může přinést spoustu výhod jako nezávislost na místě výkonu práce nebo časovou flexibilitu, ale určitě se nejedná o formu práce, která je vhodná pro každého. Vyžaduje pevnou vůli a vhodný denní režim. Jaká zaměstnání jsou vhodná pro práci jako freelancer?

 

Kdo to je freelancer?

Pojem freelancer se začal vyskytovat ve slovníku lidí až v posledních několika letech. Jedná se totiž o velmi oblíbenou formu výkonu práce typickou pro moderní dobu. Kdo tedy freelancer je?

  • Za freelancery považujeme nezávislé profesionály, kteří nejsou nikde zaměstnáni. Většinou pracují na IČO, ať už jako živnostníci nebo podnikatelé. Ve většině případů ke své práci nepotřebují žádné zaměstnance. Celý byznys zvládnou vytvářet a obstarávat sami.
  • Typicky pracují z domu nebo odkudkoliv, kde jim to je příjemné. Pokud freelancer spojí práci s cestováním, stává se digitálním nomádem, který cestuje po světě a pracuje zpravidla online přes počítač. Zamlouvá se vám podobný styl práce? Pojďme se podívat, jaké pracovní pozice lze vykonávat jako freelancer.

Jaká povolání lze vykonávat na volné noze?

Odvětví, které nabízejí práci z domu, každým rokem přibývá. Může za to automatizace i vývoj technologií, které nám k tomu pomáhají. I zaměstnavatelé začínají objevovat výhody home office práce a externích zaměstnanců. Doba se tedy posouvá dopředu a pracovat na volné noze je dnes jednodušší, než kdy dřív.

Pokud se chcete oprostit od fixní pracovní doby a místa, zaměřte se na pozice, které se dají vykonávat přes počítač. Mezi takové patří:

Také však můžete vybudovat eshop a prodávat produkty nebo služby svým zákazníkům. Často se tento model využívá pomocí pouhého přeprodeje produktů nebo doporučení zákazníků jako tzv. affiliate marketing. Peníze pak získáváte na základě provize.

 

Kolik si jako freelancer lze vydělat?

Způsobů, jak pracovat pouze přes počítač, existuje opravdu mnoho. V zásadě to chce především vtip a nápad, který bude něčím originální. Mnoho lidí ale hned na začátku odradí otázka: A uživím se tím? Bude mi to stačit na pokrytí všech nákladů a ještě placení daní, pojištění a podobně?

  • Věřte nebo ne, ale jako freelancer si často můžete vydělat mnohonásobek vašeho stávajícího platu. A nebo také mnohem méně. Záleží na vašich dovednostech a dobré organizaci práce. V průměru se plat freelancera pohybuje okolo 45 000 Kč hrubého. Například na pozicích v online marketingu nebo jako virtuální asistent/ka lze takových částek dosáhnout už po pár měsících práce.

  • Některé profese si dokonce vydělávají ještě více. Pokud však sklouznete k prokrastinaci, příliš volnému režimu nebo nebudete podávat kvalitní služby svým klientům, nemusíte se takového úspěchu vůbec dočkat.

Rádi bychom však podotkli, že toto není otázka formy práce (tedy jestli jste nebo nejste na volné noze), ale všeobecného snažení a pracovitosti, kterou umíte obětovat svému oboru. Pokud totiž budete na stejné pozici (například jako IT specialista) pracovat v některé z firem a i zde nebudete plnit své úkoly, věřte, že vám to bude procházet pouze velmi krátkou dobu.

 

Návod, jak se stát freelancerem krok za krokem

Rozhodli jste se pustit do podnikání na vlastní noze a hledáte návod, jak na to? Čeká vás několik kroků k vaší vysněné práci, ale výsledek stojí za to.

1. krok: Začněte vzděláním

Pro výkon určitých zaměstnání potřebujete adekvátní vzdělání a tím rozhodně začněte. Pokud jste vystudovali naprosto odlišný obor, který se pro práci z domu příliš nehodí, nezoufejte. Můžete využít některý z rekvalifikačních kurzů, které vám poskytnou zcela nové vzdělání. Za několik měsíců tedy získáte osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje vykonávat obor, na který jiní studují i několik let.

2. krok: Založte své podnikání

Dalším nezbytným krokem je založení živnostenského listu nebo firmy (s. r. o.), díky které budete moct pracovat z domu. Zakázky se běžně platí přes faktury a vy si tak vyděláváte svůj plat. Nezapomeňte na platbu daní a sociálního i zdravotního pojištění.

3. krok: Rozhoďte sítě

Nyní máte připravené podmínky pro své podnikání na volné noze. Nastává čas rozhodit sítě a začít shánět první zakázky či klienty. Může se jednat o jednorázové poptávky i dlouhodobé spolupráce. Ze všech získáte cenné zkušenosti, doporučení, kontakty apod. Věřte, že sehnat prvních pár zakázek je nejtěžší část úkolu. Vytrvejte a nevzdávejte se. Uvidíte, že po prvních několika zakázkách již budete vědět, jak na to, kolik si říct za své služby a vše půjde mnohem snadněji.

4. krok: Sbírejte reference a optimalizujte proces

Proč později jde všechno lépe? Protože získáte první reference a doporučení od svých klientů, které vám pomohou uplatnit se na trhu práce. Požádejte své zákazníky o udělení reference, stačí pár řádků do e-mailu. Všechny si pečlivě sbírejte a využívejte je ke své propagaci, například na webu. Vyhledejte případné chybky ve vašem systému, time managementu a vylepšujte jej. Postupně se dostanete na opravdu pohodlné zázemí, které vás bude bavit a zároveň dobře uživí.

Stále platí, že někomu více vyhovuje pravidelná pracovní doba, dozor nadřízeného a klasické pracovní prostředí. Práce freelancera však dostává čím dál více prostoru v dnešním světě a vy se jí určitě nemusíte bát vyzkoušet.