+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Finanční tipy s Marcelou nabízí inspiraci, řešení, rady a tipy, jak řešit finanční situace ve svém osobním i profesním životě. Vy se ptáte a Marcela odpovídá. Co dělat, když vás kamarádka žádá o peníze a vy byste jí ráda vyhověla?

Otázka:

Kamarádka z důvodu koronaviru ztratila práci a nemá na splácení svých dluhů a půjček. Chce si ode mě půjčit určitý obnos peněz, aby nemusela žádat banku. Jedná se o desetitisíce, ale nechtěla bych o ně přijít, bohužel slyšela jsem už hodně špatných historek na toto téma. Mám, nebo nemám půjčovat? A za jakých podmínek? Mám jí navrhnout sepsání nějaké smlouvy? A jak by měla vypadat, aby byla platná? Je potřeba sepisovat ji u právníka? Co byste doporučila? Lenka K. Brno

 

Odpověď Marcely Hrubošové:

Půjčování peněz je vždy spojeno s rizikem, že se nám peníze nevrátí nebo se budou vracet mnohem déle, než bychom si přáli. Pokud se tedy rozhodneme půjčit někomu peníze, měli bychom si maximalně pokrýt riziko naší případné ztráty, tedy že o peníze přijdeme. Radím chovat se v takovém případě jako “bankéř” a zaměřit se při půjčce peněz druhé osobě na následující body:

  • Komu půjčuji a jakou dosavadní zkušenost s danou osobou mám – splnila vždy co slíbila, drží slovo, vrátila mi vždy vše včas a v pořádku?

  • Na jakou dobu peníze půjčuji? – týden, měsíc, rok … ?

  • Jak vysokou částku půjčuji? – jedná se o částku do 1 000 Kč, do 10 000 Kč, do 100 000 Kč nebo nad 100 000 Kč?

  • K jakému účelu – vykrytí nenadálé situace (škoda, nehoda, pojistná událost…), ztráta příjmu a neschopnost dostát svým závazkům, investice do podnikání, nebo jen potřebuje překlenout nějaké kratší období, kdy má takzvaně peníze už na cestě a čeká každým okamžikem příjem, z něhož je schopná půjčku obratem splatit?

  • Nabízí mi oproti půjčce nějaké zajištění pro případ, že by neměla peníze na úhradu půjčky, abych se uspokojila z něčeho jiného, například: zlato, cenné obrazy, starožitnosti, auto, nemovitost či jiné?

Pokud se rozhodneme po zvážení výše zmíněného přece jen peníze půjčit, pak doporučuji sepsat jednoduchou smlouvu o zápůjčce (dříve smlouva o půjčce), která vychází z Občanského zákoníku. Ve smlouvě uvedeme: kdo peníze půjčuje – komu – jakou částku – s jakým úrokem – s jakou splatností – s jakým zajištěním a následně obě strany stvrdí podpisem. Smlouvu stačí sepsat na obyčejnou A4 ve dvojím vyhotovení, kdy každé straně zůstává jeden výtisk. Pokud si nic takového nesepíšeme, pak budeme těžce po dlužníkovi dluh vymáhat, když přijde na lámání chleba tj. když nám nebude chtít peníze vrátit.

  • Ikdyž v českém právu platí, že ústní dohoda je také dohoda, u soudu se nám bude těžko prokazovat. Vždy budeme v postavení slovo proti slovu.

Doporučení od Marcely:

Pokud bych měla dát několik praktických doporučení při půjčování peněz z praxe:

  • pak bych se vždy chovala jako bankéř (tj. brát v úvahu rizika a snažit se je maximálně minimalizovat)
  • smlouvu o zápůjčce bych vždy sepsala písemně (pomoci může i vzor v příloze),
  • splátku bych nedávala jednorázovou až na poslední den smlouvy, ale nastavila bych splátkový kalendář, kdy mi dlužník musí splácet každý měsíc kousek dluhu. Za prvé tím udržím dlužníka v povinnosti mi dluh řádně a včas vracet a za druhé, až mu dojdou finance, nepřijdu o všechny půjčené peníze, ale aspoň část se mi ve splátkách vrátí,
  • u vyšších částek bych vždy vyžadovala zajištění půjčovaných peněz nějakým zajištěním, například: zlato (šperky, hodinky..), starožitnosti, umění, zápis do techničáku k autu, zápis do katastru nemovitostí ….
  • peníze bych vždy posílala na účet, nikoliv do ruky. Když už by mě kamarádka přemluvila, že smlouva není nutná, protože se známe od dětství, a nakonec mi peníze přece jen nevrátila, neměla bych žádný doklad (argument), že jsem jí peníze půjčila.

Pamatujte, že peníze vložené/zaslané na účet druhé osoby, které vám daná osoba odmítá vrátit, můžete vždy vymáhat jako neoprávněné obohacení.

A nikdy nezapomeňte na: “Peníze jsou sekera na rozpojení dobrých přátel.” řecké přísloví

 

Čtěte také:

Půjčili jste peníze nebo si půjčujete? Na co je přitom nutné pamatovat – ZAJIŠTĚNÍ DLUHU

https://www.financeproradost.cz/pujcili-jste-penize-nebo-si-pujcujete-na-co-je-pritom-nutne-pamatovat-zajisteni-dluhu

Slovníček dlužníka – vše co byste měli znát, pokud si půjčujete nebo půjčujete

https://www.financeproradost.cz/slovnicek-dluznika-vse-co-byste-meli-znat-pokud-si-pujcujete-nebo-pujcujete