KAM VLOŽIT PENÍZE, ABYSTE ZBOHATLI? Chcete zbohatnout, ale bojíte se rizika? Taky už jste slyšeli „zaručené“ rady, jak určitě zbohatnete, a že na akciích se to dá zvládnout třeba během pár hodin? Než se vrhnete po hlavě do něčeho, o čem nemáte ani páru, přečtěte si finanční poradnu Marcely Hrubošové. Autorka a zakladatelka serveru Finance pro radost, říká, že zbohatnout můžete i bez velkých rizik.
Otázka:
Mám ušetřené nějaké peníze, nejedná se sice o žádné jmění, ale řádově desítky tisíc korun. Ráda bych někam investovala, aby mi peníze neležely na osobním účtu, ale absolutně nemám představu, co je vhodné, co méně, co absolutně nevhodné. Kamarádi mě lákají na obchodování s akciemi, na němž se dá prý slušně vydělat, ale já o tom nic nevím. Co si o tom myslíte?
Odpověď Marcely Hrubošové:
Tuto otázku dostávám velmi často a dlouho jsem přemýšlela, jak nejlépe odpovědět. Zda začít vysvětlovat nástroje finančního trhu, co jsou investice, jak se dělí, jaká jsou jejich rizika, kolik se na nich dá případně vydělat nebo odpovědět zcela “maminkovským” způsobem a říct, jak jsem to dělala a dělám já. Nakonec jsem se rozhodla pro druhou variantu a omlouvám se všem, kteří čekali konkrétní investiční tituly včetně procentuálního vyjádření zhodnocení svých peněz. Snad i těm však budou má doporučení přínosem.
5 tipů malého investora:
1. Peníze vkládám jen na ty investiční nástroje (= finanční produkty), které jsou garantované – tj. ve smlouvě je zakotven garantovaný úrok zhodnocení
2. Peníze vkládám jen tam, kde jsou zajištěné – například spořicí účty, termínované vklady a k nim náležící pojištění vkladů
3. Peníze vkládám tam, kde mi přispívá i stát – například penzijní připojištění, stavební spoření – maximálně však do výše maximálního příspěvku ze strany státu
4. Peníze vkládám jen tam, čemu skutečně rozumím a dokáži si sama zargumentovat a vyhodnotit rizika. Pokud nerozumím podnikovým financím, jak mohu nakupovat akcie firem, když sama nedokážu posoudit, zda-li je firma ekonomicky zdravá. V takovém případě asi těžko posoudím, zda-li bude v budoucnu prosperovat nebo velmi brzy zkrachuje, a to i s mými penězi. Pokud neumím číst v účetních výkazech, nezajímám se o obor, ve kterém firma působí, neznám její vize, klientské zacílení, produkty, služby, vnitřní procesy, firemní kulturu a klíčové zaměstnance, nikdy nemůžu posoudit, zda nákup akcií takové firmy bude pro mé peníze výhrou, nebo se jen zúčastním loterie 50:50 – možná vyhraju nebo možná o všechno přijdu. Velmi často se vám do ruky dostanou vysoká čísla zhodnocení investic do akcií a předpovědi na další budoucí období. Jak se na to dívám já? Jako na staré noviny, které už mě nezajímají. Čísla, hodnoty a data, která najdete v tisku, vychází z minulosti a z toho, co už proběhlo, vůbec tedy neodráží aktuální dění. Logicky tak těžko mohou předpovídat budoucnost. Tyto informace většinou vycházejí jen z předpokladů, a pro mě jsou jako předpověď počasí: může být hezky, ale může se taky velmi zatáhnout a pršet. Když se podívám na několik posledních let zpětně, kdy zkrachovaly celé ekonomiky (státy), významné firmy, banky, pojišťovny a města, jak mohu věřit číslům a datům, které se mi předkládají? Tím víc musím být obezřetná k tomu, jaké informace se mi nabízejí a na základě jakých informací, zkušeností a hlavně svých znalostí se rozhoduji. Vedle akcií, takhle posuzuji i podílové fondy, dluhopisy, nemovitosti, umění a jiné.
5. Peníze vkládám do vzdělávání. Tím si zvyšuji možnosti a příležitosti pro lepší výdělek/zhodnocení, ale i pro rozšíření si oblastí poznání.
Dnes již investuji pouze podle svého PRAVIDLA 3+1, které mi měsíčně zajišťuje dostatečný pasivní příjem a stará se o mé výdaje každodenního života. Pokud se budete držet těchto “maminkovských” doporučení, nemůžete být nikdy ve ztrátě a vaše peníze se budou korunku po korunce zhodnocovat. Jak se říká: “Nemusí téct, hlavně když kape.”
Objevujte svět financí a učte se se mnou! Více: http://akademie.financeproradost.cz