+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Kde se vzaly peníze? Proč tady jsou a jaký byl jejich vývoj – evoluce v čase? Peníze jsou platidlo, jehož prostřednictvím se uskutečňuje nepřímá směna zboží a služeb.

  • Staré lidské kultury využívaly především přímý způsob směny zboží a služeb. První forma peněz se objevila až v době okolo 12 000 let př.n.l. ve starém Turecku, když lidé začali používat jako platidlo obsidián. Přestože jej bylo možné použít k výrobě kamenných nástrojů, lidé s ním neobchodovali jen kvůli tomu, ale proto, že to byla cennost.
  • Přibližně mezi lety 9000 a 6000 př.n.l. začali lidé jako určitý druh platidla používat dobytek, jako jsou krávy a ovce.
  • Někdy v šestém století př.n.l. vytvořili lidé v západním Turecku první měnu tak, že vyrobili malé mince z roztaveného zlata a vyrazili do nich obrázek. První opravdové papírové bankovky se objevily v jedenáctém století v Číně a byl na nich napsán slib zaplatit druhému při předání částku v cenných kovech – šlo tedy o směřování k principu měny, jejíž nominální hodnota je jiná než hodnota materiální.
  • Přestože většina měn v dějinách byla spjata s hodnotou určité komodity, například zlata či stříbra, moderní systémy používají nekryté peníze: peníze, které jsou cenné prostě proto, že jsou takto používány.

Bez peněž by lidé museli využívat přímou směnu pokaždé, když by chtěli provést jakýkoliv obchod. I když se směna stále hojně používá, může být velmi nepraktická. Když kupující nemá to, co prodavač potřebuje a naopak, není možné provést přímou směnu. S penězi však lidé zavedli univerzálně přijímaný nástroj, na jehož hodnotě se shodují všichni. To mělo zásadní vliv na lidskou společnost, rozvoj obchodu a vymanění se z tradičních kmenových skupin. Tržní ekonomika a nová měna se staly klíčovými prvky rozkvětu měst.

PS: Přímá směna je stále i v dnešní době velmi využívána např. v zemích Latinské Ameriky (oblastech Inků) – Peru, Bolívie…

 

ČTĚTE TAKÉ: