+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Ponziho schéma je označení pro podvodné investiční operace, kde investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze již dále nevinvestuje.

Namísto toho je vyplácí jen některým investorům. A to většinou těm, kteří investovali dříve. Tento systém může omezeně fungovat, dokud přicházejí noví investoři a prostředky se dají vyplácet ostatním. Když už ve fondu nejsou žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje a vyplaceni tak jsou jen někteří investoři, zatímco ostatní nedostanou nic.

  • Ponziho schéma bývá často chybně používáno jako synonymum k pyramidové hře, ve skutečnosti je ale maximálně její zvláštní variantou. Hlavním rozdílem mezi Ponziho schématem a klasickou pyramidovou hrou je, že v pyramidové hře členové musejí hledat nové členy a mají pak provize z jejich vkladu. V Ponziho schématu se o hledání nových investorů stará provozovatel fondu a ten také sám určuje, komu vyplatí peníze. I spekulativní bublina je jistou formou Ponziho schématu.
  • Ponziho schéma dostalo název podle Charlese Ponziho, italského podvodníka působícího v Severní Americe, který se proslavil na počátku 20. let pyramidovým podvodem, kterým vybral asi 20 milionů tehdejších dolarů od „investorů“, kteří uvěřili slibu, že za 45 dní získají zisk 50 % nebo za 90 dní zisk 100 %. Ponzi uváděl, že za investované peníze v cizině nakoupí levné poštovní odpovědní kupóny, které pak bude dráž prodávat v USA, ve skutečnosti však jen dřívější „investory“ vyplácel penězi, které mu svěřili pozdější podvedení. Ponzimu za podvody hrozilo doživotí. Protože však spolupracoval s policií, soud ho odsoudil jen k pětiletému trestu.
  • Organizátorem jednoho z největších takovýchto schémat v historii byl americký podnikatel Bernard Madoff, jenž byl za svoji činnost v roce 2009 odsouzen na 150 let do vězení.

Zajímavost z médií:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zemrel-muz-ktery-ve-svem-letadle-okradl-tisice-lidi-o-miliardy-dolaru-150699?fbclid=IwAR3hBL9DbMlAseIAm1mHdrF7A3nK0dlQa-90foUAxxHJiqvj6f6C54Q4SfQ#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&dop_req_id=qCTlykc6Vty-202104150510&dop_id=150699&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

  • V Česku podvodně podnikala na principu Ponziho schématu v 90. letech například brněnská společnost Sorrena Invest, jejíž většinový majitel Jiří Kubiš byl v roce 2006 odsouzen k 12 letům vězení.

 

Přečtěte si také:

Co je to Pyramidová hra alias “Letadlo”? Aneb jak “Husákovy děti” naletěly na sny o velkém bohatství

/co-je-to-pyramidova-hra-alias-letadlo-aneb-jak-husakovy-deti-naletely-na-sny-o-velkem-bohatstvi