+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Kontokorent je zkráceně kontokorentní úvěr. Tento úvěr umožňuje klientovi překročení zůstatku jeho běžného účtu. Dnes už se stává nedílnou součástí nabídek bank, a často bývá nabízen hned při otevření účtu. Co je však dobré vědět, než se pro upsání k takové nabídce rozhodnete?

  • Kontokorentní úvěr spočívá v povolení překročení stavu vašeho účtu, kdy jeho největší předností je, že úvěr může být čerpán i splácen kdykoliv. Otevření kontokorentu je ve většině případů podmíněno podepsáním smlouvy a zaplacením jednorázového poplatku (nebo je možné ho získat i zdarma). “Smlouva je nutná vždy pro potřeby vymáhání, pokud peníze nevrátíte. Jak by po vás mohl někdo chtít vrátit zapůjčenou částku, včetně všech vysokých poplatků a úrokových sazeb, pokud se k tomu sami neupíšete?! ,-). Takový dluh, včetně všeho příslušenství (úroky, poplatky, pokuty,….), by byl pro banku bez smlouvy těžko vymahatelný.” mh

  • Většína bank vyžaduje vedení účtu po dobu tří měsíců, během nichž musí mít klient pravidelný přísun finančních prostředků. “Tomuto se v bankovní praxi říká – scoring – neboli ověřování, prověřování a oceňování klienta, zda není pro banku rizikem, tj. žeby půjčené prostředky nevrátil.”mh Výše úvěrového limitu pak závisí na výši pravidelných příjmů. V současnosti se úrokové sazby u těchto úvěrů pohybují od 11 do 19% p.a.(roční úrokové míra) a u jednotlivých bank se liší.

Varování!!! Stane-li se, že klient přečerpá povolenou výši kontokorentního úvěru, banka účtuje vysoké poplatky. Banka může naúčtovat úroky z úvěru až ve výši 25 až 30% z přečerpané částky. Je proto nutné dluh co nejrychleji vyrovnat. Banky mají různé lhůty, do kterých je třeba přečerpání uhradit. Pokud se tak nestane může banka začít částku vymáhat soudně.

Mé doporučení!!!

“Pamatujte, kdo neumí spořit nebude umět ani splácet. Pokud si neumíte dát bokem 100 Kč, nebudete umět splatit 120,- Kč. Dluhy zotročují a pokud si chcete svou životní úroveň zvyšovat, pak se držte od dluhů co nejdále. Naučte se raději základům finanční nauky VŘSR – jak se dají peníze vydělávat, řídit, spravovat a rozmnožovat, a vytvořte si život (jeho kvalitu a životní úroveň) sami a svobodně. Tato cesta bude sice časově trochu delší, ale stoprocetně úspěšná. Pamatujte, že s dluhy si kupujete i svého pána.” mh

Jak vypadá takové vymáhání z pohledu času, fází vymáhání i nárůstu dlužné částky se podívejte v příloze k článku.