Zamyslete se, za co utrácíte
Na začátku je potřeba zmapovat, za co vlastně utrácíte. V hlavě se drobné výdaje často ztratí, proto je lepší si je zapisovat. Případně, máte-li ráda placení hotovými penězi, doporučuji po dobu jednoho měsíce sbírat všechny účtenky, i kdybyste je doma měla házet jen tak do ošatky. Na konci měsíce se pak můžete podívat, co jste kupovala a kolik vás to stálo. Jestliže platíte kartou, podívejte se podrobně na výpis z účtu.
Snižujte velké položky
Zaměřte se na pět největších výdajových položek domácnosti: jídlo, režie (elektřina, plyn, voda), hypotéky, pojištění, nájem. Každá položka má hned několik možností, jak ji snížit. Ukažme si to například na jídle. Cílem snižování útraty za jídlo rozhodně není snižování jeho kvality nebo plán, že ode dneška začnete v rámci šetření držet půst, ale naopak udržet nebo ještě lépe zvýšit si v tomto ohledu životní standard. Jak na to? Nezáleží na tom, jestli nakupujete v supermarketu nebo v malém obchůdku. Důležité je při nakupování vědět, co kupovat. Proto je nutné udělat si seznam potravin, které jdete kupovat a toho se pevně držet. Budete velmi překvapená, jak složité je tento seznam dodržet a nepodlehnout připraveným akcím, které vám neplánovaně vytahují peníze z kapsy. Druhé doporučení: buďte disciplinovaná a kupujte vždycky jen věci, pro které jste přišla. A třetí zásada: nechoďte do obchodu každý den. Opakované malé nákupy stojí mnohem víc než jeden velký nákup týdně. Důvod? Při každém nákupu skončí v košíku něco, co jste na seznamu vůbec neměla.
Podobně pak můžete pracovat s každou velkou finanční položkou na vašem seznamu.
Tvořte si rezervy
Mám jedno své jednoduché osobní pravidlo 1-7-2, které znamená rozdělení si měsíčního příjmu. 1 je 10% – to je má osobní odměna za práci, kterou musím v daném měsíci odvést. Za to si mohu koupit cokoliv mě napadne a udělá mi radost. Nedostavuje se pak frustrace, že chodím do práce a vlastně si peníze nemohu ani užít. 7 je 70% – to je režie, kterou musím každý měsíc zaplatit ve formě výdajů na bydlení, energie, pojištění, jídlo, oblečení a podobně. 2 je 20% – to je rezerva (spoření, investice), kterou si každý měsíc odkládám pro případ nenadálých událostí.
Neutrácejte víc, než je váš příjem
A co se týká půjčování peněz, na závěr jeden můj komentář z praxe: „Kdo neumí spořit, nebude umět ani splácet.“