+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

FINANČNÍ PORADNA: 5 TIPŮ, JAK UTRÁCET CHYTŘE

Utrácení se nevyhnete, ale lze to dělat chytře. Marcela Hrubošová pro vás sepsala tipy, jak utrácet bez špatného svědomí.

Tento týden bych se s vámi ráda podělila o poslední zkušenosti – jak jednoduché je vyprázdnit peněženku za hlouposti a jak jednoduché je “naletět” na triky obchodníků. Včerejší státní svátek přinesl prázdniny dětem ve škole a mně návštěvu babiček a výpomoc při jejich hlídání. A protože žiji v Praze, podzimní prázdniny jsme tentokrát strávili v Praze. Myslím, že moji blízcí budou na návštěvu Prahy ještě dlouho vzpomínat. Nejen na její krásu a hezky strávený společný čas, ale i na prodejní triky, které Praha nebo jiná velkoměsta nabízí. A tak jsem pro vás sepsala pět nejčastějších zlodějů našich peněz a pět doporučení, jak se jim bránit.

1. Věci na váhu

První šok utržila babička i peněženka v cukrárně, kde objednávala naší šestileté holčičce tzv. “pohár na přání”, protože jsme chtěly menší množství, než byly nabízené poháry v rámci nabídky cukrárny. Pohár, který běžně stojí kolem padesáti korun se tak díky slovům “pohár na přání” dostal do zcela jiné cenové kategorie a cena se stanovovala dle váhy. Nakonec jsme za něj zaplatily dvojnásobek ceny běžné. Další zkušenost babičku čekala v prodejně belgických čokolád, kde za dva želé bonbony na váhu zaplatila 83 Kč. Stejné zkušenosti však můžete nasbírat u všech italských, belgických, holandských a jiných prodejen se sýry, pečivem či masnými výrobky, kde je cena označena: cena/za 10 dkg.

Jak ušetřit? Tady platí jednoduché pravidlo. Pokud máte chuť koupit si něco z vybraných lahůdek, pak se držte ceny a dejte si jen to množství, které jste ochotni zaplatit. Nenechte se vtlačit do nákupu většího a pro vás dražšího množství jen proto, že ho prodavačka neumí odvážit. A pokud je to pro vás přiliš drahé, vždy můžete od nákupu odstoupit. Nenechte se zatlačit do nákupu vlastním strachem říci prostě “NE”.

2. Denní menu versus pití (nápoje)

Určitě už jste se setkali s tím, že si dáte v restauraci jídlo v rámci denního menu například za 79 korun, ale nápoj k jídlu vám nabídnou v podobné hodnotě. Tady máte možnosti, jak ušetřit, dvě: buď si nápoj nedávejte vůbec nebo požádejte o obyčejnou pitnou vodu z kohoutku do karafy. Velká řada restaurací už toto sama nabízí a pokud ta vaše ještě nikoliv, jednoduše vytvořte poptávku.

3. Čím blíže “ATRAKCI” tím dražší

Je zcela běžné, že čím více se blížíme místu, kde se koncentruje velké množství lidí, tím dražší bude veškeré zboží, které se v daném místě nachází. Pokud jsme například v ZOO, na pouti, na výstavě, v kině, blížíme se centru města nebo stanicím vlaku, vždy je potřeba počítat s výraznou přirážkou na ceně zboží. Jak můžete ušetřit? Snažte se myslet na vše, co můžete potřebovat, už před odchodem z domova a tyto věci si neste s sebou. Většinou to platí hlavně pro občerstvení. A když na jídlo a pití zapomenete, kupte si ho o pár ulic dřív, než dorazíte k atrakci.

4. Dítě sebou

Všichni, kdo máme děti, to známe. Vyrazit s malou ratolestí do obchodu, na atrakci, nákupy nebo dovolenou znamená nekonečný sled odpovědí typu “ne”, “je to příliš drahé”, “je to zbytečné” a podobně. My rodiče jsme otrávení, dítě zklamané a uplakané. Já jsem se naučila tomu přecházet jednoduchým pravidlem: koupím ti jednu věc, která nesmí být drahá. S tímto pravidlem pak můžeme prožít krásný den kdekoliv, protože já určuji co je a není příliš drahé, a jedna věc může být i zmrzlina. [:)] Dítě má tak možnost si samo vybrat a rozhodnout se, co si v nabízených mantinelech zvolit. Spokojenost je pak na obou stranách.

5. Občerstvení typu “ALL YOU CAN EAT” (=sněz co můžeš/za jednu cenu) nebo “FAST FOOD” (=rychlé občerstvení)

Kdo se pustí do stravování touto formou, měl by být připraven na skutečnost, že jídlo bude obsahovat mnohem více soli, než bychom si přáli. Sůl na jazyku nás bude dělat žíznivější, takže si rádi zaplatíme drahé pití, které uhasí naši žízeň, na druhou stranu nás voda mnohem rychleji zaplní, takže nebudeme tolik nebezpeční pro kuchyni, protože do vodou zalitého žaludku se už stejně moc dalšího jídla nevejde. Zaplatíme tak dvakrát více za mnohem méně jídla, které bychom si dali v normální porci.

Jak ušetřit? I tady platí “dvakrát měř a jednou řež”. Pokud se stravujete touto formou, je dobré vědět, co od takového občerstvení očekáváte a zda cena, kterou platíte, má jen upokojit hlad nebo nabízí i nějaký společenský zážitek, případně zda platíte jenom za módní záležitost, bez které se klidně obejdete.