+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Rady a tipy jak získat peníze do podnikání. Ať již své podnikání začínáte nebo jej chcete více rozvinout či rozšířit, potřebujete peníze. Kde je však vzít a na co si přitom dát pozor?!

 

7. Způsobů jak získat peníze do podnikání:

1. Vlastní peníze nebo půjčka od rodiny

S vlastními penězi nebo půjčkou od rodičů či známých začíná většina podnikatelů. U vlastních peněz je člověk daleko obezřetnější a snaží se v podnikatelské činnosti sehnat vše za výhodnou cenu, jen aby někde ušetřil. Pokud si však půjčíme peníze od kamarádů či rodičů, vždy je důležité nastavit podmínky půjčky a seznámit „naše rodinné investory“ s případnými riziky, abychom předešli případnému poškození vztahů.

2. Podnikatelský anděl (Business Angel)

Bývá to úspěšný podnikatel, který má peníze, zkušenosti a chce vstoupit do nového oboru nebo investuje do firem, jež jsou na začátku. Často si určuje přesné podmínky, za jakých je ochotný investovat svoje prostředky. Jde hlavně o otázku ocenění společnosti a za kolik peněz odkoupí jak velký podíl. Co musíte mít připraveno pro jednání s tímto investorem? Rozhodně podnikatelský záměr a byznys plán, který ho nadchne a kde si obhájíte požadovanou částku. Je důležité, abyste uměli srozumitelně vysvětlit co děláte, v čem jste unikátní a měli vše přehledně srovnané. Na co si dát při jednání s investorem pozor? Abyste nenabídli více jak polovinu firmy. Pak byste těžce udrželi nad firmou kontrolu a získali později dalšího investora.

3. Crowdfunding

Internetová platforma, kde můžete rychle a jednoduše získat peníze od desítek či stovek investorů. Využívají jej hlavně podnikatelé, kteří chtějí prodávat nějaký hmotný výrobek. Zároveň je to dobrý způsob, jak můžete zjistit, zda bude o váš produkt zájem. Pomocí crowdfundingu nebo předprodejní kampaně se dá minimalizovat riziko nedostatečné poptávky. Firma tak může vysbírat peníze od zákazníků na vývoj nebo výrobu konkrétního produktu, který jim následně prodá. V Česku můžeme pro crowdfunding využít platformy jako Startovač, Fundlift, Kickstarter nebo Crowdberry.

4. Venture capital fond (VC fond)

Investuje do začínajících firem v různých odvětvích a cílí na podniky, od kterých v budoucnu očekávají vysoký růst. Často jde o digitální nebo inovativní společnosti. Fond spravuje peníze od více investorů ve výši několika desítek milionů eur. VC fondy tak obvykle investují v řádech milionů eur v rámci jedné transakce. V Česku jich však moc není. Mezi nejznámější patří Credo Ventures nebo 3TS Capital Partners.

5. Strategický investor

Může jít o investora nebo společnost, která podniká ve stejném segmentu nebo je přímou konkurencí vaší firmy. U start-upů bývá často strategickým investorem větší korporátní firma, která si investicí do začínajícího podniku rozšiřuje portfolio produktů nebo si kupuje expertizu v daném odvětví. V případě podnikatelského úspěchu pak může mít investor vyjednané předkupní právo na další podíly.

6. Bankovní úvěr

Ačkoliv banky půjčují i začínajícím podnikatelům, bez dostatečné ziskovosti nebo ověřeného byznys plánu je od nich získat peníze složité. Bankovní úvěr je vhodnější pro zavedené firmy. Výhodou tohoto typu financování je, že na rozdíl od investorů nepožaduje banka za poskytnuté finance podíl ve firmě. Nevýhoda spočívá v tom, že měsíční splátka a úroky, které jsou placené bance, mohou být pro profitabilitu firmy zátěží.

7. Private equity fond

Jde o fondy podobné Venture capital fondům, které si ale vybírají investice do zavedených firem s dlouholetou zkušeností, ověřeným byznys modelem a se silným a stabilním týmem.

Zajímavostí je výstup studie Startup Report, která zkoumala start-up-firmy v Čechách v letech 2017/2018, kde výsledek u jejich financování byl následovný: 63% start-upů využilo při svém financování peníze od rodiny či kamarádů, 22 % start-upů využilo crowdfunding a 58% start-upů nevyužilo ani neplánuje jít do bankovního úvěru. 38% start-upů v Česku podniká v oblasti softwaru, on-line služeb nebo e-commerce. 13% start-upů má patent na svůj výrobek nebo službu.

Přečtěte si také:

Co je to crowdfunding?

http://www.financeproradost.cz/clanek/co-je-to-crowdfunding