+420 731 701 954 marcela.hrubosova@seznam.cz

Kdo by nechtěl vychovat potomky tak, aby vyrostly v dospělé bez finančních starostí? Nechte se inspirovat mými osobními tipy a vyzkoušejte sami, jaký přínos mohou mít pro vás a pro vaše děti.

Protože jsem sama maminkou devítileté holčičky, je pro mě odpověď na tuto otázku shrnutím toho, jak to dělám já. Sama jsem dostala od rodičů tento vzor, přestože v době, kdy jsem byla dítětem, nebylo tolik možností a na spoustu věcí a rad jsem si musela počkat až do svého dospělého věku a přijít si na ně sama. Nezáleží na tom, jakou práci dnes děláte, ani jaké vzdělání máte, těchto několik tipů může být inspirací pro vás i pro vaše dítě.

 

3 tipy, jak vychovat bohaté dítě:

VĚNUJTE SE SVÝM DĚTEM – učte je, rozvíjejte je, objevujte s nimi svět. Staré známé rčení říká: “Co se v mládí naučíš, jako když ve stáří najdeš” je pro bohatý život vašeho dítěte tím nejlepším kapitálem. Sami u sebe budete při hraní s dětmi překvapeni, co všechno umíte a znáte, ale co už jste nepoužíváním dávno zapomněli. NE peníze, ale lidský um a znalosti jsou tím největším bohatstvím člověka, i když máme často tendenci na to zapomínat.

UČTE DĚTI S PENĚZI HOSPODAŘIT – zasvěťte své děti do reality všedního dne. Hrajte se s nimi na domácnost a její výdaje, na obchod a nakupování, na banku a půjčování. Ukažte jim sebe jako hospodyňku, spořílka i boháče. Děti si vzor do svého budoucího života berou hlavně z rodiny, a jak budou o penězích a vztahu k nim mluvit, nebo jaké návyky si ponesou, záleží dnes hlavně na vás.

UKAŽTE DĚTEM SVĚT FINANCÍ – “JAK SE TVOŘÍ BOHATSTVÍ” – Kde se berou peníze? Jak se dají vydělávat? Jak se dají rozmnožovat? Nebojte se o penězích mluvit. Představte dětem svou práci/profesi. Řekněte jim, jak je vaše práce na trhu ceněna, co pro to musíte dělat, znát a umět. Ukažte jim cestu k finanční nezávislosti, aby až budou jednou dospělé, dělaly svou práci pro radost a ne pouze pro peníze. Dejte svým dětem to nejlepší finanční vzdělání, aby bohatství svého života neměly spojeno pouze s výší svého konta.

Chcete-li své děti vzdělávat spolu s námi, sledujte naše stránky www.financeproradost.cz nebo stránku Kuřátka Pípo, které učí děti finanční gramotnosti www.kuratkopipo.cz.